fbpx

Vitiligo

Vitiligoyu ilk öğrendiğinizde :
Muhtemelen hemen internete baktınız yüzü bembeyaz afriko – amerikalılar veya vücudu bembeyaz insanlar gördünüz. Öncelikle oturun ve derin bir nefes alın. Vitiligolu hastaların sadece %10 da vücuda yayılma görürüz onların da bir kısmı fototerapi sistemlerini tedavi edebiliyoruz. Yüz bölgesi ise %70 – 80 tedavi oranı ile en iyi tedaviye yanıt veren bölgelerdendir. Vitiligonun bir yerde başlaması diğer yerlere de atlayacağı anlamına gelmez.
Araştırmaya devam ederken bitki tedavisi siteleri , %100 garanti veren tedaviler ve çok değerli bitkici hocalarımızın önerilerini gördünüz. Vitiligo vicdan simsarları tarafından kötüye kullanılan hastalıklardan biridir. Maalesef internette gördüğünüz satılan ürünlerin hem bir faydası yoktur hem de pahalıdır. Tıbbı tedavi yöntemleri ve ilaçlar hem ucuzdur hem de bir kısmı SGK tarafından da karşılanmaktadır. Tabii keşke pirinç suyu ile problem çözülse öneren hocalarımız dermatolog olsa ve bizler gibi günde onlarca vitiligo vakası görse ne kadar tedaviye inatçı bir hastalık olabildiğini anlarlardı.
Forumda , facebookta veya instagramda iyi niyetli arkadaşlarla karşılaşırsınız. Bunlar ya kendileri ya da çok yakın bir akrabası vitiligodan tamamen kurtulmuştur ve size de yardımcı olmak istemektedir. Maksat ürünlerini pazarlamanın başka bir yoludur. Normalde yurtdışından gelmiyor da biz getiriyoruz , kayınço yapıyor ama herkese satmıyor vs. binbir türlü senaryo.

Vitiligo ile günlük hayatım değişecek mi?
Vitiligo sadece cilt renginizi etkileyen bir deri hastalığıdır. Yanında başka hormon hastalıkları ve vitamin eksiklikleri görülebildiği için bunları araştırırız. Fakat bulaşıcı değildir.
Cildi darbe ve kesiklerden korumak önemlidir. Bunun nedeni eğer özellikle ellerde çizik ve yaralar olursa bunlar vitiligoya dönebilir ve el bölgesi vitiligo tedavisindeki inatçı bölgelerden birisidir. Bu nedenle ağır iş veya hobilerde eller korunmalıdır.

Vitiligo ve Güneş, Dış Ortam
Yazın vitiligom artıyor : Aslında vitiligonuz sadece belli veya görünür hale geliyor. Vitiligoda eksilen pigment hücreleri aslında cildimizin bronzlaşmasını , yanmasını sağlayan hücrelerdir. Ortadan kalktıkları ve cilt beyazladığı zaman artık bu bölgeler bronzlaşamaz bu nedenle yazın güneşe çıktığınızda normal deriniz bronzlaşırken vitiligolu bölgeler beyaz adacıklar şeklinde görünür hale gelir. Güneşten koruyucu önerilmesinin nedeni normal cildin de bronzlaşmasını engellemek ve hastalığı belli hale getirmemektir. Ama güneş koruyucular vitiligoyu tedavi etmez sadece görünür hale geçmesini engeller.
Bu konu özellikle hastalarımda çok ikilem yaratıyor haklılar hemen konuyu aydınlatalım. Ben vitiligo sürecini ikiye ayırıyorum tedavi ve korunma süreci.
Tedavi Süreci : Kreme ve ışık tedavisine başladık vitiligoyu tedavi etmek istiyoruz. Önümüzde en az 2-3 ay var. Bu süreçte ben hastalarıma güneşten ‘korunarak’ faydalanmalarını tavsiye ediyorum. Sadece fototerapi gördükleri günlerde kaçınmaları gerekiyor. Bunun nedeni ise normal güneşte de bizim tedavide kullandığımız uvb adındaki ışık bulunuyor ve seanslar dışında da bunu almanın tedaviyi hızlandırdığını düşünüyorum. Ayrıca özellikle yaz tatili , deniz ve havuzdan kaçınmak , yüzememek sosyal izolasyon ve de stresin artması anlamına geliyor. Tedavi sürecinde kesinlikle stres istemiyor tatil ve yüzmeyi ‘korunarak’ öneriyorum.
Korunma Süreci : Tedaviyi uyguladık , tamamladık ama halen açık vitiligolu bölgelerimiz var. Artık bu bölgeleri daha sıkı bir şekilde güneşten korumak gerekiyor. Çünkü vitiligoda eksilen pigment hücreleri ‘ melanositler ‘ aynı zamanda bizi güneşin hasarından da koruyor ve cilt kanseri oluşmasını engelliyorlar. Dolayısıyla bu hücreler ortadan kalkınca cilt kanseri riski teorik olarak artıyor. Bu yüzden artık bu bölgeleri sıkı bir şekilde güneşten korumak gerekiyor. Eğer vitiligolu bölgelerin cildinde bir farklılık olursa yara veya kabuklanma gibi bir cilt doktoruna göstermeniz lazım.

Vitiligo nedir?
Vitiligo, pigment kaybına bağlı deride beyaz, yama tarzında lekelerle giden bir deri hastalığıdır. Vücudun herhangi bir bölümü etkilenebilir. Sık tutulan alanlar: yüz, dudaklar, eller, kollar, bacaklar, genital bölgeler.

Vitiligo kimlerde görülür?
Yüz kişinin 1-2 sinde görülür. Hastalık, genellikle 20 yaştan önce başlar. 1/5 hastanın aile bireylerinde vitiligo vardır. Vitiligolu hastaların çoğunun genel sağlık durumu iyidir.

 

Vitiligo

Yasal Uyarı:Site içeriğinde bulunan bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Doktorumuz ile iletişime geçiniz.

SIK SORULAN SORULAR
Vitiligo neden oluşur?
Vitiligoya ne neden olur?
Vitiligo vücudun nerelerinde görülür?
Vitiligo bulaşıcı mıdır?
ESTETİK ÜZERİNE YAZILAR