fbpx

Terleme Tedavisi

Terleme
Tedavileri
Terleme (özellikle koltuk altı) ciddi bir sosyal problemdir. Yaz aylarında koltuk altı terlemeyen insan yok gibidir, sadece bu terlemenin şiddeti farklılık gösterebilir. Terlemenin gerçekleşmesi ile beraber bir katlantı bölgesi olan koltuk altımızda normalde de gereğinden fazlaca bulunan bakteriler daha fazla üremeye başlarlar ve bu da kötü ter kokusu ile sonuçlanır. Avuç içlerinin yaz-kış terlemesi olan insanlar ise daha ciddi bir psikolojiye bürünebilirler ve tokalaşmaktan dahi kaçınır duruma gelirler.

Bütün bu sorunların geçici de olsa en masumane çözümü botoks uygulamasıdır. Koltuk altlarına yada tüm avuç içi ve parmaklara uygulanarak ter bezlerinin teri dışarı atan ve deri içerisinde bulunan minik kasları felç edilir. Böylece terleme azaltılır veya neredeyse ortadan kaldırılır.

TERLEMEYİ DURDURMAK TEHLİKELİ Mİ?
Terlemek yadsınamaz bir fizyolojidir ve şekilde bizim sağlığımız içindir. Vücudun aşırı ısındığı durumlarda deri terleyerek yüzeye sıvı çıkarır ve bu sıvı buharlaşırken vücudun ısısını düşürerek kontrol eder. Nasıl ki yaz günleri balkonu yıkadığımızda bir serinlik olursa mekanizma aslında aynıdır. Yetişkin bir insanın (175cm boy ve 75 kg olduğunu varsayalım) vücudunu saran deri alanının büyüklüğü 2m2 civarındadır. Tabii ki fiziki özelliklere göre değişiklik göstermekle beraber insanların tamamen fiziksel olarak aynı olsalar dahi terleme miktar ve bölgelerininde farklı olduğunu biliyoruz. Şimdi botoks yapıp koltukaltlarını ya da avuç içlerindeki terlemeyi azalttığımızı farz edelim. Toplam kaç cm2lik alanın terlemesini azaltıyoruz? Bu vücut içi çok önemli bir alan miktarı değildir. Vücut bunu rahatlıkla tolere edecek ve bize bir zararı olmayacaktır. Belki biliyorsunuz terleme için ameliyatlar yapılıyor(göğüs kafesi içerisinden yapılan sempatik zincir kesilmesi gibi) ve bu durumlarda bazen vücudun tüm yarısında terleme azalıyor. O nedenledir ki botoksla yapılan terleme tedavisinde terleme azaltılan bölgeler çok önemli alan değildir.

TERLEME BOTOKSU SONRASI BAŞKA BÖLGELERİMDE TERLEME ARTIŞI OLACAK MI?
Bazen göğüs,sırt ve yüz bölgesinde evet ama 15 günden sonra genelde düzene giriyor ve size verdiği artı terleme normale dönüyor.
TERLEME BOTOKSU NASIL YAPILIYOR?
İnce iğne ucu olan küçük enjektörler ile (Botoks için özel üretilmiş 30G-31G-32G kalınlıkta) deri tabakası içerisine uygulanır. Amaç deri içerisinde teri barındıran ve yüzeye fışkırtan terbezi kaslarının çalışmasını bloke etmektir. Böylece sorunun oluştuğu deri tabakasında direk bir etki sağlanır. Bu işlem hafif bir iğne batımı acısı (yukarıda bahsettiğim gibi çok ince uçlu özel botoks iğneleri) ve botoks ilacının deri salınması ile yanma hissi verebilir. Bu nedenle hastaya lokal anestezi kremi ve buz uygulanmaktadır. Bu kremler uygun sürelerde beklenildiğinde iğnenin deriden geçerken ki acısını alır ama ilacı zerkederken duyulan yanma hissine etkisi yoktur. Buz ile aşırı soğutarak uygulama yapmak bence kremden daha etkili bir yöntem, aklınızda olsun. Fazla terleyen bölgelerin belirlenmesi amacıyla terleme testi (iyot-nişasta testi) uygulanırsa o bölgelere daha yüksek doz enjekte etme şansı ortaya çıkar ve sonuçlar daha başarılı olur.
TERLEME BOTOKSU KOZMETİK BOTOKSTAN FARKLI MI?
Terleme tedavisinde kullanılan botoks tamamen aynıdır. Sadece uygulanan botoks miktarı kozmetik amaçlı yani kırışıklık için kullanılan botoks miktarından daha fazladır.(2-3 katı kadar). Tekrar yazıyorum sadece miktar yani uygulanan botoks ünitesi farklıdır (fazladır).Bu nedenle maliyeti kırışıklık tedavilerinden daha yüksek
TERLEME BOTOKSU KALICI BİR ÇÖZÜM MÜDÜR?
Terleme için kullanılan Botoks(botox) işlemi kalıcı değildir. Söz konusu etken maddenin işlevini yitirmeye başlaması ile yavaş yavaş işlem öncesi görünüme(yani terlemeye) geri dönüş sağlanır. Bu nedenle botoks işlemi kalıcı değildir.Bu işlemin kalıcılığı, 5-6 ay arasında değişmektedir. Hastanın kişisel durumuna göre botoksun kalıcılık süresi değişir. (Bazen 9ay hatta 1 seneyi bulabiliyor)Bu nedenle lütfen diğer arkadaşlarınızı baz alarak botoksunuzun süresi ile ilgili yorum yapmayın. Bazı insanlarda şaşırtıcı bir şekilde ilk uygulamalar dahil oldukça uzun giderken bazılarında ise yine şaşırtıcı bir şekildi kısa gidebilmektedir.
TERLEME BOTOKSU NE ZAMAN YENİLENİR?
Aşırı terleme tedavisi için botoks yenileme vaktini hastanın kendisi belirleyecektir. Ne zaman ki terlemeler başladı o zaman botoks zamanı geldi demektir.

Aşırı terleme tedavisinde botoksun etkisi 2-5 günde başlar ve 4-6 aylarda sonlanır. Devam eden uygulamalarda bu süre 9 ayları bulabilir. Ancak yinede unutulmamalıdır ki bu süreler kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.