fbpx

Siğil

SİĞİL (Human Papilloma Virus Enfeksiyonu)
Deriden deriye temas yolu ile bulaşır. Bulaşma derinin üst tabakasının bütünlüğünü bozan travmalar ile kolaylaşır. Vücut direnci baskılanmış olanlarda, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlarda, bebeklerde ve yaşlılarda bulaşma daha kolay olur.

Siğil (Conduloma)
Siğil oluşumuna sebep olan humanpapillomavirus (HPV) enfeksiyonu insanlarda yaygın olarak bulunur. Deri ve mukozmembranlardasubklinik(dışarıdan bakınca belli olmayan) enfeksiyon veya çok değişik benign(belirgin) klinik lezyonlara sebep olurlar. Ayrıca deri ve mukozaların skuamoz hücreli kanserlerinin oluşumunda da neden olabilirler. 150’den fazla tipi tanımlanmıştır.

Mukozaları tutan HPV enfeksiyonunun en sık rastlanan şekli, cinsel temasla bulaşan hastalıkların en sık görüleni olan kondilomaaküminatumdur. Bazı HPV tipleri kanser etyolojisinde rol oynar. Doğum sırasında bebeğe geçebilir. Veya solunum yolundan alınması ile tekrarlayan bir solunum yolu papillomatozuna yol açabilir.

Siğillerin Bulaşma Şekli
Deriden deriye temas yolu ile bulaşır. Bulaşma derinin üst tabakasının bütünlüğünü bozan travmalar ile kolaylaşır. Vücut direnci baskılanmış olanlarda, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlarda, bebeklerde ve yaşlılarda bulaşma daha kolay olur. Etle uğraşanlarda mesleksel risk vardır.

Lezyonların Süresi
Tedavi edilmezlerse yıllarca sürebilirler..

Deri Siğilleri
VerrukaVulgaris: 1-10mm boyutunda veya nadiren daha büyük, sert, üzerinde kalın bir kabuğa benzer tabaka içeren, yarık yüzeyli, karnıbahar gibi kabarıklıklar şeklindedir. Tek tek veya dağınık olabilirler. Filiform siğil denen çeşidi daha küçük bir tabana sahiptir.
VerrukaPlantaris: Ayak tabanında yerleşen ağrılı siğillerdir. Birçok siğilin birleşmesi ile mozaik siğili oluştururlar.
Verruka Plana: Hatları belirgin düz papüllerdir. Kalınlığı 1-2mm dir. Deri renginde veya açık kahverengindedir.
Epidermodisplazya Verrüsiformis: Üzeri düz, deri rengi veya açıkkahverengipapüllerdir. Çok sayıda ve birleşme eğilimindedirler.

Sayın Hastalarımızın Dikkatine, 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkilerini göstermeye başlamış olan Covid-19 (Yeni Corona Virüs) pandemisine karşı alınması gereken önlemler kapsamında, öncelikle sizlerin ve bizlerin sağlığını korumak maksadıyla kliniğimiz 01 Nisan 2020 tarihine kadar hizmet vermeyecektir. Kliniğimizde seansları ve tedavi süreçleri devam eden hastalarımızın tüm hakları saklıdır. Anlayışınız için teşekkür eder, sağlıklı günlerde tekrar görüşmeyi dilerim. Ayrıntılı bilgi için irtibat telefon numarası 0507 448 0856

Dr. Önder Kanat