fbpx

Öz Çekimler de Estetik

Öz Çekimler de Estetik

Filtrelerin insan psikolojisini nasıl etkilediğine inanamayacaksınız!

JAMA Facial Plastic Surgery tıp dergisi, Instagram ve Snapchat filterelerinin gerçeklikle hayal gücü arasındaki çizgiyi ortadan kaldıran ‘beden dismorfik bozukluğuna’ sebep olabileceğini açıklayan bir rapor yayınladı. Bu rahatsızlığa sahip olan insanlar, geçmiş yıllarda estetik doktorlarından ünlüler gibi görünmek isterken, şimdi öz çekimlerindeki düzenlenmiş görünümlerine kavuşmak için estetik yaptırıyorlar. İşte her gün kullandığımız sosyal medya ve filtrelerin psikolojimize ilginç etkisi

 

Instagram ve Snapchat filtreleri ya da Facetune gibi fotoğraf düzenleme uygulamaları ile birlikte, sadece birkaç dokunuşla kendimizin daha iyi bir versiyonunu oluşturabiliyoruz. Yüzümüzün gerçekte nasıl göründüğünü unutmadığımız sürece bunda çok büyük bir problem yok.

 

Bir kişi Instagram filtrelerini denedikten sonra plastik bir cerrah aramaya çıkmasa bile, bu onların öz güveninin kötü etkilenmediği anlamına gelmez. Instagram’da, herkesin mükemmel yüzleri var ve sadece sizin büyük gözenekleriniz, donuk cildiniz ve büyük bir burnunuz var gibi düşünmeye başlarsınız. Bu nedenle, bir süre sonra, böyle çok basit bir imkanınız varken görmek istemediğiniz şeyleri komik bir maskenin altına gizleme gereğini hissedersiniz.