fbpx

Otolog Fibroblast

Otolog Fibroblast(Gençlik Aşısı): Yüz bölgesindeki kırışıklık ve çökmeler için otolog fibroblastlar, 1995 yılından beri A.B.D de kullanılmaktadır. İngiltere ve Avustralya’da ise 2002 yılından itibaren kozmetik uygulamalarda kullanılmaya başlanmıştır. Cilt yenilenmesi işlemlerinde kişiye fazla zarar vermeyen bir yöntem olarak düşünülmektedir. Bu canlı hücrelerin enjeksiyon yerindeki şişlik ve kızarıklık dışında yaptığı fazla bir yan etkisi de yoktur.

Nasıl etki eder? Kırışıklıkların en önemli nedeni cilt dokusunu oluşturan komponentlerin, en çok da kollajenini azalması ve zayıflamasıdır. Bu bölgeye kollajenin enjeksiyonu çabuk etki elde etmek için yapılan işlemlerden birisidir. Enjekte edilen kollajenler yaklaşık iki ile dört ay içinde enzimler tarafından yıkılırlar. Otolog fibroblast uygulaması ise bu kollajenin yerine, kollajeni üreten fibroblastların enjekte edilmesi yöntemidir. Böylece kollajenin üretim süresini daha fazla uzatmış oluruz. Kişinin kendi fibroblastları yerine başkasının fibroblastları konursa doku reddi gerçekleşme ihtimali vardır. Bu yüzden en iyisi kişinin kendi fibroblastlarının kullanılmasıdır. Ancak buradaki sorun da, bu kadar fazla fibroblast için fazla cilt dokusunun gereksinimidir. Doku kültürü yaparak bu sorunun çözümü sağlanır.

Nasıl yapılır? Cilde lokal anestezi yapılarak 4 mm lik bir parça, kulak arkasından alınır. Daha sonra burası cilt yapıştırıcısı ile biraraya getirilir. Alınan cilt örneği, içindeki fibroblastların çoğaltılması için laboratuvara gönderilir. 2-4 haftalık bekleme döneminden sonra yeni oluşan fibroblastlar kullanılmaya hazır hale gelirler. Her kişinin hücre kültürünün büyüme hızı aynı değildir. Bu yüzden süreler kişiden kişiye değişecektir. İlk enjeksiyondan sonra ikinci tedavi yaklaşık bir ay sonra olacaktır.

Hangi alanlarda kullanılabilir: Kırışıklık, yara izleri, akne izleri, dudak biçimlendirme, derin çökmeler ve bazı cilt hastalıkları nedeniyle oluşmuş cilt bozukluklarında otolog fibroblast enjeksiyonları yapılabilir.

Etkisi ne zaman başlar? Bazı kişilerde etki, haftalar içinde başlar. Kimisinde ise biraz daha geç başlayabilir. Etki başladıktan sonra ise yaklaşık 18-24 ay daha devam eder. Bazı kişilerde bu sürenin 7 yıla kadar uzadığı da görülmüştür.

Otolog Fibroblast Uygulaması

Yasal Uyarı:Site içeriğinde bulunan bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Doktorumuz ile iletişime geçiniz.

SIK SORULAN SORULAR
Otolog Fibroblast hangi alanlarda kullanılır. ?
Otolog Fibroblast hangi alanlarda kullanılır. ?
Otolog Fibroblast etkisi ne zaman başlar. ?
Otolog Fibroblast'in yan etkisi var mı.?
ESTETİK ÜZERİNE YAZILAR