fbpx

Liken Planus

LİKEN PLANUS
Bazı ilaçlar liken planusa neden olabilir. En sık tutulum yaptığı yerler el bilekleri, dirsekler, saçlı deri, anogenital bölge, bacak ön yüzleri ve ayak tabanlarıdır.

Liken planus, 30 -60 yaşlarda başlar, kadınları daha sık tutan sebebi bilinmeyen bir hastalıktır. Hızlı veya yavaş başlayan lezyonlar aylarca veya yıllarca sürebilir. Bazen şiddetli kaşıntı vardır. Ağız içinde beyaz renkli döküntüler yapabilir. Değişik klinik şekilleri vardır.

Hipertrofik: Deriden kabarık penbe, mor renklerde, parlak, kaşıntılı döküntülerdir.
Foliküler: Dikenimsi çıkıntılar şeklinde hissedilir.
Veziküler: Su toplamış kesecikler şeklinde görülebilir.
Aktinik: Güneş gören yerlerde el sırtı ve kollarda görülür.
Ülseratif: Ayak tabanında dirençli ülserlere yol açabilir.
Mukozalar: Yanak mukozasında ağ benzeri dantel biçimli, beyaz renkli bir döküntü olarak görülür. Dudaklar, dil, diş eti en sık görüldüğü yerlerdir.
Saçlı Deride Liken Planus: Kellik yapan saçlı deri tutulumu vardır.
Tırnaklarda Liken Planus: Tırnak yatağında ve kıvrımında uzunlamasına kırılmalarla destrüksiyonlar.
Bazı ilaçlar liken planusa neden olabilir. En sık tutulum yaptığı yerler el bilekleri, dirsekler, saçlı deri, anogenital bölge, bacak ön yüzleri ve ayak tabanlarıdır.

Sayın Hastalarımızın Dikkatine, 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkilerini göstermeye başlamış olan Covid-19 (Yeni Corona Virüs) pandemisine karşı alınması gereken önlemler kapsamında, öncelikle sizlerin ve bizlerin sağlığını korumak maksadıyla kliniğimiz 01 Nisan 2020 tarihine kadar hizmet vermeyecektir. Kliniğimizde seansları ve tedavi süreçleri devam eden hastalarımızın tüm hakları saklıdır. Anlayışınız için teşekkür eder, sağlıklı günlerde tekrar görüşmeyi dilerim. Ayrıntılı bilgi için irtibat telefon numarası 0507 448 0856

Dr. Önder Kanat