fbpx

Herpes Ucuk

UÇUK (Herpes)
İlk uçuk atağını geçiren bireylerin %50’ sinde tekrarlayan ataklar görülür. Lezyonlar dudaklarda, alında, çenede, yanaklarda, göz kapaklarında ortaya çıkabilir. Ancak her zaman aynı bölgede veya bitişik bölgede tekrarlar.

İlk Atak
Çocuk veya genç erişkinlerde ateş ve bölgesel lenf bezi iltihabıyla ortaya çıkar. 7-10 gün süren ağır bir döküntü ağızda, dudakta veya yüzde olabilir. Uçuk çok hafif veya belirti vermeden de seyredebilir.

Tekrarlayan Enfeksiyon
İlk uçuk atağını geçiren bireylerin %50’ sinde tekrarlayan ataklar görülür. Lezyonlar dudaklarda, alında, çenede, yanaklarda, göz kapaklarında ortaya çıkabilir. Ancak her zaman aynı bölgede veya bitişik bölgede tekrarlar. 2-4 gün içinde kabuklanarak, 5-7 gün içinde iyileşir.

HSV infeksiyonu, ilk atak da tekrarlayan infeksiyon da olsa deri veya mukozalarda kırmızı zeminde grup yapmış su dolu kabarcıklar şeklinde görülür. Kişi bir kere HSV ile infekte olduğunda HSV artık o kişinin vücudunda ömür boyu kalır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla tekrar uçuk oluşturur.

Bulaşma
Derinin deriye, deriden mukozaya, mukozadan deriye temas ile bulaşma olur. Kalabalık sosyal yaşam veya düşük sosyoekonomik düzey bulaşmanın artmasında önemlidir.

Herpes Hastalığının Tekrarını Artıran Faktörler
Bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar
İlaç kullanımları (kanser tedavi ilaçları, organ nakli ilaçları)
Kortizon
Aşırı güneş maruziyeti
Işın tedavileri