fbpx

Benler

MELANOSİTİK NEVUSLAR (Benler)
Güneş gören bölgeler yeni benlerin oluşumu için riskli bölgelerdir. Bu çeşit benler erken çocukluk döneminde görülmeye başlarlar.

Çoğunlukla ben olarak adlandırılan 0.5 cm den küçük, sınırları belirli, akkiz pigmente maküller, papüller veya nodüller olup, epidermis, dermis ve nadiren subkutan dokuda yerleşmiş melanositiknevüs hücre gruplarından oluşmuştur. Beyaz ırkta en sık rastlanan oluşumlardan biri olup, daha az sıklıkta zenciler ve koyu tenlilerde görülürken kızıl saçlılarda bulunmaz. Ailesel bir özellik gösterir.

Güneş gören bölgeler yeni benlerin oluşumu için riskli bölgelerdir. Bu çeşit benler erken çocukluk döneminde görülmeye başlarlar. Maksimum sayıya genç erişkinlik döneminde ulaşırlar. Daha sonra lezyonlarda kademeli bir şekilde fibrosis ve gerileme oluşarak çoğu 60 yaşından sonra kaybolur. Atipikmelanositiknevuslar yaşam boyu görülmeye devam eder ve gerilemediğine inanılır. Atipikmelanositiknevüslermelanom öncüsü lezyonlardır. Nevuslar(benler) deri şikayetine neden olmaz. Eğer lezyon sürekli kaşınıyor ve hassasiyet varsa, sürekli kaşıntının malign (kanser) değişimin erken bir göstergesi olabilmesinden dolayı dikkatlice izlenmeli ve çıkarılmalıdır.

Eğer bir NMN saçlı deride, müközmembranda, genital bölgede yerleşmişse, çapında hızlı bir değişiklik olmuşsa, rengi alacalı ise, sınırları düzensiz ve genişliyor ise, bir travma olmadan lezyon erode olmuş ise, lezyonda sürekli bir acıma, kanama, kaşıntı olmuş ise mutlaka bir dermatolog (cilt hastalıkları uzmanı) tarafından görülmelidir.

Benler ve Siyah Noktalar

Yasal Uyarı:Site içeriğinde bulunan bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Doktorumuz ile iletişime geçiniz.

SIK SORULAN SORULAR
Hangi yöntemler uygulanır.
Kaç seans yapılmaktadır?
Ağrılı bir işlem mi dir. ?
Yan etkisi var mı.?
ESTETİK ÜZERİNE YAZILAR